فروشنده شو
چهار شنبه, ۰۲ بهمن,۱۳۹۸

آشنایی با رنده دستی و اره دستی در نجاری

ابزارها و ماشین آلات بسیاری در نجاری و صنایع وابسته به چوب استفاده می شوند. امروزه با اختراع ماشین آلات گوناگون وجود ابزار های دستی همچنان در کارگاه ها ضروری و واجب می باشد. ابزارهای زیادی اعم از سوهان، مغار، اره، رنده و... جزء ابزارهای دستی مهم و پرکاربرد محسوب می شوند، این ابزار ها در مشاغل گوناگون و حتی در منازل کاربرد فراوان دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع اره و رنده دستی و کاربردهایشان در نجاری آشنا کنیم.

اره دستی

کیفیت و دقت در برش از مهمترین عوامل تولید یک محصول با کیفیت و استاندارد می باشند بنابراین ابزار هایی که در برش دخیل هستند باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا برش خوب و تمیزتری داشته باشیم. اره دستی در مدل های مختلف با کاربرد های گوناگون تولید شده است، که در ادامه این مطلب به بررسی و معرفی انواع اره دستی و کاربردهایشان می پردازیم.

انواع اره دستی

انواع اره دستی

اره ها بر اساس شکل ظاهری، سایز، مدل دندانه و موارد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند. اره ها از دو قسمت دسته و تیغه تشکیل شده است که دسته معمولا چوبی یا پلاستیکی می باشد، که هنگام استفاده مانع از عرق کردن کف دست می شود. یکی دیگر از مزایای این اره قابلیت تعویض تیغه و جدا شدن تیغه از دستگیره می باشد. انواع اره دستی به شرح زیر است:

 • اره دستی نجاری
 • اره دم روباهی
 • اره پشت دار
 • اره نوکی
 • اره باغبانی
 • کمان اره مویی
 • کمان اره دستی

اره دستی نجاری

اره دستی نجاری همانند دیگر اره ها از دو قسمت تیغه و دسته تشکیل شده است، که معمولا دسته آن چوبی می باشد. همچنین تیغه آن نیز معمولا از فنر تولید می شود و طوری طراحی شده که مناسب بریدن چوب های خشک و تر است.

اره دم روباهی

اره دم روباهی جزء اره های دندانه رو به جلو می باشد یعنی اینکه برش وقتی صورت می گیرد که اره را به سمت جلو حرکت دهیم. همچنین که تیغه این اره پهنای زیادی دارد که هنگام کار تاب بر ندارد، هرچقدر به سمت دسته دم روباهی پیش برویم عرض تیغه بیشتر می شود. قابل ذکر است که این اره به اره پنل نیز معروف است. اره دم روباهی قابلیت برش طولی و عرضی چوب را دارد و برای برش تخته چند لا، قطعات چوبی بزرگ، تخته خرده چوب استفاده می شود.

اره پشت دار

پشت تیغه این اره یک قطعه فولادی نصب شده است تا از خم شدن یا چپ و راست شدن تیغه نازک اره در هنگام کار جلوگیری می کند. به همین علت از این اره برای کار های ظریف و دقیق و همچنین برای ساخت اتصالات استفاده می شود. اره پشت دار در برش های عمود بر الیاف چوب مورد استفاده قرار می گیرد به همین علت می توان به عنوان یک اره برای برش های زاویه ای در زاویه های مختلف استفاده کرد.

اره نوکی

اره نوکی همان طور که از نامش مشخص است، دارای نوک کم عرض و باریکی می باشد. به دلیل فرم تیغه ی آن که دنده از پشت تیغه ضخیم تر است برای برش های دایره شکل و قوس دار مورد استفاده قرار میگیرد، فقط هنگام استفاده باید ابتدا در محل برش سوراخی ایجاد کنید سپس با کمک اره ادامه برش را انجام دهید.

اره باغبانی

 این اره به اره شاخه ای نیز معروف است. دندانه های اره های باغبانی به گونه ای طراحی شده اند که سرعت بالایی هنگام کار دارند. اره باغبانی مناسب هرس کردن شاخه ی درختان می باشد.

کمان اره مویی

این اره تشکیل شده از یک دسته، قاب تیغه و تیغه است، که غالبا قاب آن به شکل U و از جنس فلز، تیغه ی آن نازک و ظریف است. همچنین دسته آن غالبا پلاستیکی می باشد. از اره مویی برای برش هایی به شکل منحنی و ظریف مورد استفاده قرار می گیرد. تیغه این اره را به راحتی می توانید تعویض کنید.


قیمت انواع اره دستی

برای اطلاع از قیمت انواع اره دستی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع اره دستی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

رنده دستی

صیقلی و صاف بودن سطح قطعه کار باعث تمیز تر و با کیفیت تر شدن محصول تولید شده خواهد شد در نتیجه صیقلی و صاف کردن قطعه کار از مهم ترین مراحل در کارگاه های نجاری می باشد. رنده دستی یکی از ابزار های موجود در بازار است که برای صاف کردن قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد. رنده دستی انواع مختلفی با کاربرد های مختلف دارد.


انواع رنده دستی

رنده دستی در چندین سبک و طرح مختلف تولید می شود که کاربردهای متفاوتی دارند. از لحاظ جنس بدنه در مواردی پیش می آید که بدنه رنده دستی فلزی یا چوبی می باشد که تیغه رنده نجاری در آن ها تعبیه می گردد. علاوه بر تفاوات جنس بدنه، رنده دستی را می توان بر اساس نوع پرداخت و وظیفه به مدل های زیر تقسیم نمود:

 • رنده قاچی
 • رنده پرداخت
 • رنده بغل دو راهه
 • رنده کنشکاف
 • رنده بال کبوتری
 • رنده کاس و سینه
 • رنده بلند
 • رنده زبانه طرح فرنگ

رنده قاچی

این رنده به رنده تیک تیغ نیز معروف است. از رنده‌های قاچی برای برداشتن سطح چوب به مقدار زیاد استفاده می‌شود. دهانه رنده قاچی به دلیل ضخامت پوشال ایجاد شده نسبت به رنده های دیگر گشاد تر است.

رنده پرداخت

از این رنده برای از بین بردن خط‌ها و ناهمواری‌های ایجاد شده در اثر رنده کشی با رنده یک تیغ یا رنده قاچی به کار برده می‌شود.زاویه تیغه در این مدل رنده دستی بین 48 تا 50 درجه و عرض تیغه بین 61 تا 66 میلی متر می باشد.

رنده بغل دوراهه

رنده های بغل دو راهه مخصوص صاف کردن سطح چوب به شکل دو راهه می باشند. نده نجاری دارای بدنه مستحکم و مقاوم در برابر ضربات می باشد که در افزایش طول عمر آن نقش تاثیرگذاری دارد. این نوع رنده‌ها از نظر عمق و پهنا محدودیتی ندارند.

رنده کنشکاف

برای ایجاد شیاری موازی با لبه روی ضخامت یا عرض چوب، باید از رنده کنشکاف استفاده کرد. این رنده دارای گونیایی می باشد که براساس عرض قطعه کار مورد نظر متغییر است. این رنده در دو جنس چوبی و فلزی در بازار موجود است.

رنده بال کبوتری

سمتی از سطح چوبی که قصد دارید یک دست و هموار شود را در نظر بگیرید سپس رنده را بر روی سطح مذکور قرار داده و قسمت دستگیره ها که به شکل بال کبوتر می باشند را در دست گرفته و بر روی سطح مورد نظر حرکت دهید تا تیغه رنده دستی یک سطح هموار و صیقلی را در اختیارتان قرار دهد.

رنده کاس و سینه

برای رنده و پرداخت کردن قسمت هایی از قطعه کار که محدب و مقعر به اصلاح نجاران کاس و سینه می باشد مثل پشتی صندل و غیره از این رنده آمریکایی استفاده می شود. کف این رنده از نوعی ورق فولادی فلزی ساخته شده است که قابلیت ارتجاعی بوده و با پیچی که برای این کار تعبیه شده است می توان آن را به حالت محدب و مقعر در آورد.

رنده بلند

رنده بلند که به رنده دستگاه نیز خوانده می شود یک مدل دیگر از انواع رنده دستی می باشد. برای مسطح کردن چوب های ناهموار و درز کردن تخته ها که در سایزهای بزرگ تری تولید می شوند از رنده بلند استفاده می شود.

رنده زبانه طرح فرنگ

این رنده در واقع شبیه اره طرح فرنگ عمل می کند و روی قطعه کار در جهت طولی و عرضی زبانه ایجاد می کند.این رنده بیشتر در نوع چوبی می باشد.تیغه این رنده طوری داخل کوله قرار گرفته که حین کار از یک قطعه کار پوشال بیشتر برمیدارد و از قسمتی پوشال کمتری و در واقع زبانه طرح فرنگ را ایجاد می کند.

قیمت انواع رنده دستی

برای اطلاع از قیمت انواع رنده دستی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع رنده دستی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید