بنر رمضان

انواع سوهان چوب، سنباده و چوب ساب

1-24 از 108

برای باربرداری و فرم دهی سطح چوب باید از سوهان، سنباده و چوب ساب استفاده شود. سوهان یک ابزار دستی می باشد که در سایز و طرح های مختلف تولید می گردد. از سوهان جهت باربرداری، فرم دهی و صیقلی کردن سطح چوب استفاده می شود. مدل های سوهان از لحاظ آج و زبری نیز با یکدیگر تفاوت دارند و هر نوع سوهان مخصوص یک متریال می باشد. سنباده نیز در مدل های مختلفی تولید می شود که با درجه زبری مشخص می شوند و برای سطوح مختلف به کار می روند. یکی دیگر از ابزارهایی که برای این منظورم استفاده می شود چوب ساب نام دارد که از قدرت باربرداری بالایی برخوردار است و بر روی مینی فرز، فرز میزی و دریل نصب می شوند. در ادامه این متن به معرفی انواع مدل سوهان چوب، سنباده و چوب ساب خواهیم پرداخت.

سوهان چوب چیست؟

سوهان دارای آج هایی بر روی قسمت مقطع می باشد و این آج ها متناسب با نوع متریال ایجاد می شوند. مثلا سوهان چوب، فلز، پلاستیک و... از لحاظ نرم و زبری و شکل آج با یکدیگر متفاوت می باشند. سوهان های ریزتر برای متریال های نرم تر و سوهان های با آج کمتر و زبر برای متریال های سخت تر استفاده می شود. از لحاظ شکل ظاهری دندانه سوهان چوب با دندانه سوهان فلز متفاوت می باشد. انواع سوهان چوب از لحاظ شکل ظاهری به مدل های زیر تقسیم می شوند.

سوهان تخت

سوهان تخت برای سوهان کردی قسمت های مسطح و فرم دهی لبه ها به کار می رود. لازم است بدانید از لحاظ شکل ظاهری سوهان تخت به شکل مستطیل طراحی می شود و در طول و پهناهای مختلف عرضه می گردد.

سوهان گرد

سوهان گرد از یک میله استوانه ای تشکیل شده است که در قسمت کارگیر دارای آج و شیار می باشد. از سوهان گرد برای فراخ نمودن حفره و سوراخ های مختلف استفاده می شود؛ لازم به ذکر است که این مدل سوهان در سایزهای مختلف تولید می شود.

سوهان نیم گرد

یک مدل دیگر از انواع سوهان، سوهان نیم گرد می باشد که در سایزبندی های مختلف تولید می شود. سوهان نیم گرد همان طور که از نام آن مشخص است دارای مقطع نیم دایره است و جهت باربرداری و فرم دهی سطوح قوس دار، محدب و مقعر به کار می رود.

سوهان سه گوش

سوهان سه گوش یک نمونه دیگر از انواع سوهان است که به سوهان مثلثی نیز خوانده می شود. از سوهان سه گوش برای باربرداری و فرم دهی زوایا و کنج ها استفاده می شود. 

سوهان دم موشی

سوهان دم موشی یک مدل از سوهان است که در سایز کوچک با طرح های مختلفی از قبیل گرد، نیم کگرد، مثلثی و تخت تولید می شود و به دلیل ظریف بودن به سوهان مویی نیز خوانده می شود. لازم به ذکر است که سوهان دم موشی مناسب کارهای ظریف و هنری است.

قیمت سوهان نجاری

با توجه به این که سوهان نجاری در مدل های مختلفی تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای قیمت های متنوعی می باشند؛ لذا برای اطلاع از قیمت سوهان نجاری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول مورد نظرتان با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

سنباده چیست؟

سنباده یک صفحه مخصوص جهت سایش سطوح مختلف می باشد که از تعدادی دانه سفت چسبیده شده بر روی کاغذ، پارچه یا مقوا تشکیل شده است که بر اساس زبری تقسیم بندی می شود. سنباده قابلیت ساییدن و خورندگی بالایی دارد که با عدد مشخص زبری آن مشخص می گردد. گرید سنباده همان میزان زبری و نرمی سنیاده را مشخص می کند که در قسمت زیر به طور کامل توضیح داده شده است:

 • گرید 8 تا 24 بسیار زبر
 • گرید 30 تا 60 زبر
 • گرید70 تا 180 متوسط تا نرم
 • گرید 220 تا 5000 بسیار نرم

علاوه بر میزان زبری، سنباده ها بر اساس کاربرد، شکل ظاهری و ذرات ساینده نیز در چند دسته بندی مختلف قرار می گیرند که در ادامه به توضیح و تشریح آن ها بر اساس شکل ظاهری خواهیم پرداخت:

 • سنباده واترپروف
 • سنباده رولی
 • سنباده دیسکی
 • سنباده فلاپ دیسک
 • سنباده چتری

سنباده واترپروف

سنباده واترپروف به شکلی تولید می شود که در ساخت آن از چسب ضد آب سیلیس استفاده شده است و مناسب استفاده در کارهایی می باشد که به همراه آب استفاده می شوند. 

سنباده رولی

سنباده های رولی در ابعاد مختلفی تولید می شوند که در دو نوع پارچه ای و کاغذی قابل عرضه است. سنباده رولی قابل نصب بر روی سنباده زن های لرزان، بادی و ... می باشد و این امکان را به مصرف کننده می دهد با پد دستی نیز از سنباده رولی استفاده نمود.

سنباده دیسکی

سنباده دیسکی یک نمونه دیگر از انواع سنباده است که در دو مدل سنباده دیسکی پشت کرک دار و سنباده دیسکی فیبری تولید می شود. لازم به ذکر است که این مدل سنباده به شکل دایره ای ساخته می شود.

سنباده فلاپ دیسک

سنباده فلاپ دیسک از یک قسمت پلی استر فشرده تشکیل شده است و بر روی آن تکه های سنباده ای به ردیف دایره واری قرار دارد. آلیاژهای به کار رفته در سنباده های نصب شده بر روی فلاپ دیسک در دو نوع سیلیکون کارباید و زیرکونیوم می باشد. 

سنباده چتری

سنباده چتری نیز یک نمونه دیگر از انواع سنباده می باشد. سنباده چتری در دو مدل چتری هزار لا و چتری میله دار تولید می شود و از قدرت و سرعت بالایی جهت سایش سطوح برخوردار است.

چوب ساب چیست؟

چوب ساب برای باربرداری و فرم دهی سطح چوب استفاده می شود. از لحاظ شکل ظاهری در طرح و اندازه های مختلف تولید می گردد. در ساخت چوب ساب دندانه هایی تعبیه شده است که به صورت منظم در کنار هم قرار دارند و از درجه زبری متفاوتی برخوردار هستند. در ادامه این متن به معرفی انواع چوب ساب خواهیم پرداخت:

 • توپی چوب ساب
 • صفحه فرز چوب ساب

توپی چوب ساب

توپی چوب ساب یک استوانه آهنی تو خالی می باشد که قابل نصب بر روی مینی فرز است و جهت بار برداری از سطح چوب و پرداخت لبه و سطح قطعه کار استفاده می شود. بر سطح توپی با توجه به نیاز مصرف کننده خطوط و دندانه هایی جهت پرداخت قطعه کار تعبیه شده است.

صفحه فرز چوب ساب

صفحه فرز چوب ساب با نصب بر روی مینی فرز کار پلیسه برداری، باربرداری و فرم دهی قطعات چوبی را انجام می دهد. صفحه فرز چوب ساب دارای دندانه های منظم و ماشین کاری شده است که از قدرت مناسبی جهت لایه بردرای برخوردار است.

قیمت سنباده و چوب ساب

با توجه به این که سنباده و چوب ساب در مدل های مختلفی تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای قیمت های متنوعی می باشند؛ لذا برای اطلاع از قیمت سنباده و چوب ساب می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول مورد نظرتان با چوبینر تماس حاصل فرمایید.