حراجی نوروز 1403

خرید سوهان، سنباده، صابون پولیش و چوب ساب

1-36 از 219

برای باربرداری و فرم دهی سطح چوب باید از سوهان، سنباده و چوب ساب استفاده شود. سوهان یک ابزار دستی می باشد که در سایز و طرح های مختلف تولید می گردد. از سوهان جهت باربرداری، فرم دهی و صیقلی کردن سطح چوب استفاده می شود. مدل های سوهان از لحاظ آج و زبری نیز با یکدیگر تفاوت دارند و هر نوع سوهان مخصوص یک متریال می‌باشد. سنباده نیز در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که با درجه زبری مشخص می‌شوند و برای سطوح مختلف به کار می روند. یکی دیگر از ابزارهایی که برای این منظورم استفاده می‌شود چوب ساب نام دارد که از قدرت باربرداری بالایی برخوردار است و بر روی مینی فرز، فرز میزی و دریل نصب می‌شوند. یکی دیگر از مراحل تیزکاری و صیقلی کردن ابزارهای نجاری پولیش کاری است که با کنف و صابون پولیش انجام می‌شود در ادامه این متن به معرفی انواع مدل سوهان، سنباده، صابون پولیش و چوب ساب خواهیم پرداخت.

سوهان چوب

سوهان دارای آج هایی بر روی قسمت مقطع می باشد و این آج ها متناسب با نوع متریال ایجاد می شوند. مثلا سوهان چوب، فلز، پلاستیک و... از لحاظ نرم و زبری و شکل آج با یکدیگر متفاوت می باشند. سوهان های ریزتر برای متریال های نرم تر و سوهان های با آج کمتر و زبر برای متریال های سخت تر استفاده می شود. از لحاظ شکل ظاهری دندانه سوهان چوب با دندانه سوهان فلز متفاوت می باشد. انواع سوهان چوب از لحاظ شکل ظاهری به مدل های زیر تقسیم می شوند.

سوهان تخت

سوهان تخت برای سوهان کردی قسمت های مسطح و فرم دهی لبه ها به کار می رود. لازم است بدانید از لحاظ شکل ظاهری سوهان تخت به شکل مستطیل طراحی می شود و در طول و پهناهای مختلف عرضه می گردد.

سوهان گرد

سوهان گرد از یک میله استوانه ای تشکیل شده است که در قسمت کارگیر دارای آج و شیار می باشد. از سوهان گرد برای فراخ نمودن حفره و سوراخ های مختلف استفاده می شود؛ لازم به ذکر است که این مدل سوهان در سایزهای مختلف تولید می شود.

سوهان نیم گرد

یک مدل دیگر از انواع سوهان، سوهان نیم گرد می باشد که در سایزبندی های مختلف تولید می شود. سوهان نیم گرد همان طور که از نام آن مشخص است دارای مقطع نیم دایره است و جهت باربرداری و فرم دهی سطوح قوس دار، محدب و مقعر به کار می رود.

سوهان سه گوش

سوهان سه گوش یک نمونه دیگر از انواع سوهان است که به سوهان مثلثی نیز خوانده می شود. از سوهان سه گوش برای باربرداری و فرم دهی زوایا و کنج ها استفاده می شود. 

سوهان دم موشی

سوهان دم موشی یک مدل از سوهان است که در سایز کوچک با طرح های مختلفی از قبیل گرد، نیم کگرد، مثلثی و تخت تولید می شود و به دلیل ظریف بودن به سوهان مویی نیز خوانده می شود. لازم به ذکر است که سوهان دم موشی مناسب کارهای ظریف و هنری است.

سوهان دم موشی کیفی

سوهان دم موشی یا مویی جز سوهان‌های ظریف است که در انواع مختلف نیم گرد، سه گوش، گرد و غیره تولید می‌شود و افراد براساس نیاز می‌تواننند نوع آن را انتخاب کنند. از سوهان دم موشی کیفی در ساخت زیور آلات، وسایل دکوری و غیره برای ایجاد قوس، براده برداری، ایجاد سوراخ با اشکال گوناگون، تخت کردن سطح و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود. 

سوهان الماسه

سوهان الماسه یکی از انواع دیگر سوهان در صنعت چوب و نجاری است که به دلیل جنس تنگستن کارباید از دوام و کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. از این سوهان برای سایش سطوح گوناگون مانند چوب، شیشه و سرامیک استفاده می‌شود. سوهان الماسه در اشکال مربعی و نیم دایره ساخته شده است که می‌تواند برای قطعات چند ضلعی و قوس دار مورد استفاده قرار گیرد.

ست سوهان

در بیشتر مواقع افراد ترجیح می‌دهند انواع سوهان را برای کارگاه خود داشته باشند تا در حین کار در صورت نیاز از آنها استفاده کنند. ست سوهان های موجود در بازار که انواع متفاوتی براساس طرح، مدل و سایز شامل تخت، گرد، دم موشی، مینیاتوری و غیره دارند، افراد می‌توانند آنها را تهیه کنند. زمانیکه سازه یا قطعات چوبی در سایزها و مدل‌های گوناگون می‌سازید، به راحتی می‌توانید از هر نوع سایز سوهان برای کارها استفاده کنید تا سرعت کارتان افزایش پیدا کند و حین کار دچار مشکل نشوید.

ست سوهان کیفی

ست سوهان کیفی معمولا در انواع متفاوتی براساس طرح، مدل و سایز تولید می‌شوند. این نوع ست شامل سوهان تخت، سوهان گرد، سوهان دم موشی، سوهان مینیاتوری و غیره می‌باشد که قابلیت حمل راحتی نیز دارد و در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. در اختیار داشتن یک نوع سوهان در سایزهای مختلف یا داشتن تنوع چند مدل سوهان به صورت ست مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. زمانیکه سازه یا قطعات چوبی در سایزها و مدل‌های گوناگون می‌سازید، به راحتی می‌توانید از هر نوع سایز سوهان برای کارها استفاده کنید تا سرعت کارتان افزایش پیدا کند.

سوهان مویی

سوهان مویی برای کارهای هنری و ظریف کاری مناسب است. از این سوهان می‌توانید جهت ایجاد قوس، تخت کردن سطح، براده برداری، ایجاد سوراخ با اشکال مختلف روی چوب استفاده کنید. از طرفی قدرت سایش بالا و فولاد سخت کاری شده در بدنه سوهان مویی باعث استحکام و دوام آن حین کار می‌شود.

قیمت سوهان نجاری

با توجه به این که سوهان نجاری در مدل های مختلفی تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای قیمت های متنوعی می باشند؛ لذا برای اطلاع از قیمت سوهان نجاری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول مورد نظرتان با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

سنباده 

سنباده یک صفحه مخصوص جهت سایش سطوح مختلف می باشد که از تعدادی دانه سفت چسبیده شده بر روی کاغذ، پارچه یا مقوا تشکیل شده است که بر اساس زبری تقسیم بندی می شود. سنباده قابلیت ساییدن و خورندگی بالایی دارد که با عدد مشخص زبری آن مشخص می گردد. گرید سنباده همان میزان زبری و نرمی سنیاده را مشخص می کند که در قسمت زیر به طور کامل توضیح داده شده است:

 • گرید 8 تا 24 بسیار زبر
 • گرید 30 تا 60 زبر
 • گرید70 تا 180 متوسط تا نرم
 • گرید 220 تا 5000 بسیار نرم

علاوه بر میزان زبری، سنباده ها بر اساس کاربرد، شکل ظاهری و ذرات ساینده نیز در چند دسته بندی مختلف قرار می گیرند که در ادامه به توضیح و تشریح آن ها بر اساس شکل ظاهری خواهیم پرداخت:

 • سنباده واترپروف
 • سنباده رولی
 • سنباده دیسکی
 • سنباده فلاپ دیسک
 • سنباده چتری
 • سنباده پره‌ای

سنباده واترپروف

سنباده واترپروف به شکلی تولید می شود که در ساخت آن از چسب ضد آب سیلیس استفاده شده است و مناسب استفاده در کارهایی می باشد که به همراه آب استفاده می شوند. 

سنباده رولی

سنباده های رولی در ابعاد مختلفی تولید می شوند که در دو نوع پارچه ای و کاغذی قابل عرضه است. سنباده رولی قابل نصب بر روی سنباده زن های لرزان، بادی و ... می باشد و این امکان را به مصرف کننده می دهد با پد دستی نیز از سنباده رولی استفاده نمود.

سنباده دیسکی

سنباده دیسکی یک نمونه دیگر از انواع سنباده است که در دو مدل سنباده دیسکی پشت کرک دار و سنباده دیسکی فیبری تولید می شود. لازم به ذکر است که این مدل سنباده به شکل دایره ای ساخته می شود.

سنباده فلاپ دیسک

سنباده فلاپ دیسک از یک قسمت پلی استر فشرده تشکیل شده است و بر روی آن تکه های سنباده ای به ردیف دایره واری قرار دارد. آلیاژهای به کار رفته در سنباده های نصب شده بر روی فلاپ دیسک در دو نوع سیلیکون کارباید و زیرکونیوم می باشد. 

سنباده چتری

سنباده چتری نیز یک نمونه دیگر از انواع سنباده می باشد. سنباده چتری در دو مدل چتری هزار لا و چتری میله دار تولید می شود و از قدرت و سرعت بالایی جهت سایش سطوح برخوردار است.

سنباده پره‌ای

سنباده پره‌ای یکی از انواع سنباده‌ها است که در کارهای مختلف مانند منبت کاری، ظروف چوبی و غیره استفاده می‌شود. این نوع سنباده به پره‌های جداگانه از سنباده می‌باشد که به صورت گرد کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. با نصب این سنباده روی دستگاه سنباده زن می‌توان سنباده کشی روی سطوح منبت شده یا ظروف مختلف را به صورت پراکنده انجام داد تا دقیقا روی تمام سطح عمل پرداخت انجام گیرد و سطحی صاف و صیقلی را پس از آن مشاهده کنید.

سنباده گیر دستی

سنباده گیر دارای دندانه‌های سخت است که از طریق چسبی مخصوص مخلوط شده و روی صفح‌های مختلف کاغذی یا پارچه‌ای چسبانده می‌شوند. نوع سنباده گیر دستی دارای دو بدنه پلاستیکی است که می‌توان سنباده پهنی را به آن وصل کرد. همچنین زمانیکه سنباده ورقه‌ای این نوع سنباده گیر کارایی خود را از دست می‌دهد می‌توان آنها را تعویض کرد. ورق‌های سنباده در عرض‌های مختلف موجود است که بر حسب نیاز و عرض سنباده گیر انتخاب می‌شوند. معمولا هر کدام از انواع سنباده‌ها از دسته‌هایی برخوردار هستند که بتوان کار سنباده کشی روی انواع سطوح را به خوبی و با امنیت بیشتری انجام داد. اگر سنباده کشی را بدون استفاده از دسته یا دستگیره انجام داد باعث آسیب و کشیدن آن روی پوست دست خواهد شد. از طرفی می‌توان حین سنباده زدن، برای راحت‌تر انجام دادن از دستکش استفاده کرد.

چوب ساب 

چوب ساب برای باربرداری و فرم دهی سطح چوب استفاده می شود. از لحاظ شکل ظاهری در طرح و اندازه های مختلف تولید می گردد. در ساخت چوب ساب دندانه هایی تعبیه شده است که به صورت منظم در کنار هم قرار دارند و از درجه زبری متفاوتی برخوردار هستند. در ادامه این متن به معرفی انواع چوب ساب خواهیم پرداخت:

 • توپی چوب ساب
 • صفحه فرز چوب ساب
 • چوب ساب قارچی

توپی چوب ساب

توپی چوب ساب یک استوانه آهنی تو خالی می باشد که قابل نصب بر روی مینی فرز است و جهت بار برداری از سطح چوب و پرداخت لبه و سطح قطعه کار استفاده می شود. بر سطح توپی با توجه به نیاز مصرف کننده خطوط و دندانه هایی جهت پرداخت قطعه کار تعبیه شده است.

صفحه فرز چوب ساب

صفحه فرز چوب ساب با نصب بر روی مینی فرز کار پلیسه برداری، باربرداری و فرم دهی قطعات چوبی را انجام می دهد. صفحه فرز چوب ساب دارای دندانه های منظم و ماشین کاری شده است که از قدرت مناسبی جهت لایه بردرای برخوردار است.

چوب ساب قارچی

چوب ساب قارچی یکی از انواع چوب ساب‌ها در صنعت چوب است که با نصب روی دریل یا دستگاه فرز می‌توان عمل چوب سابی را روی چوب انجام داد. همانطور که از نام این چوب ساب مشخص است شبیه قارچ می‌باشد که به راحتی می‌توان از آن برای براده برداری و پرداخت چوب به شکل قارچ یا گرد استفاده کرد. از این نوع چوب ساب برای باربرداری یا پرداخت چوب به صورت خشن استفاده می‌شود. از طریق چوب ساب قارچی می‌توان عمل کنده کاری و گود کردن چوب را انجام داد که از آن در هنرهایی مانند کاسه تراشی، پیکر تراشی، منبت کاری استفاده شده و سطوح منحنی شکلی را برای ظروف و قطعات چوبی ایجاد می‌کنند. 

چوب ساب سر دریلی

چوب ساب سر دریلی یکی از انواع چوب‌ ساب‌های موجود در بازار است که در انواع سایز و مدل تولید و ساخته شده است. نجاران می‌توانند براساس نیاز و اندازه و مدل سازه خود از آنها استفاده کنند تا بتوانند سازه‌ای صیقلی شده و کاربردی را بسازند. چوب ساب سردریلی نیز برای فرم دهی چوب در نظر گرفته می‌شود که دارای مدل‌های گوناگونی می‌باشد. این نوع چوب ساب دارای سنگ فرزهایی با اشکال متنوع هندسی مانند استوانه‌ای، بیضی، مخروطی و گرد یا توپی هستند. هر کدام از این سنگ فرزهای چوب ساب دریلی شامل دندانه‌هایی هستند که با نصب روی دریل قدرت بالایی در باربرداری، پولیش، فرم دهی، سنگ زنی قطعه کار چوبی دارند. 

کف تراش چوب

کف تراش چوب برای باربرداری و تراشیدن یکنواخت سطح چوب استفاده می‌شود که در انواع قارچی و استوانه‌ای تولید شده است. انجام این فرآیند از طریق تیغ اره‌های مناسب روی کف تراش امکان پذیر می‌باشد که تیغ باید مماس با سطح چوب روی دستگاهی مانند اورفرز تنظیم شود تا پس از سنباده کشی چوب عمل کف تراشی را روی آن انجام داد. 

کف تراش قارچی

کف تراش قارچی یک مدل چوب ساب می‌باشد که با نصب روی دریل یا دستگاه فرز می‌توان عمل چوب سابی را روی چوب انجام داد. از طریق کف تراش قارچی می‌توان عمل کنده کاری و گود کردن چوب را انجام داد که از آن در هنرهایی مانند کاسه تراشی و سطوح منحنی شکلی را برای ظروف و قطعات چوبی ایجاد می‌کنند. 

فرز انگشتی مینیاتوری

در کارگاه‌های صنعتی مراحل مختلفی باید طی شود تا یک محصول دلخواه و متناسب با نیاز مشتری تولید شود. برای انجام هر مرحله ابزارهای مناسب با آن مورد نیاز می‌باشد تا از مرحله ابتدایی برش به آخرین مرحله یعنی مونتاژ کار و نهایی کردن آن برسید. از مهمترین مراحل پایانی در صنعت چوب، سنباده زنی و پرداخت کار است تا بتوان سازه یا وسایل چوبی را کاربردی کرد. از این رو در این مراحل لازم است از ابزارهای ضروری مانند تیغ، سنگ و فرچه فرز مینیاتوری، سنباده و غیره استفاده کرد که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و با توجه به نیاز نجاران حین کار از آنها استفاده می‌شود.

تیغ فرز انگشتی

تیغ فرز انگشتی برای کارهای ظریف و مینیاتوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت بین انواع تیغ فرز در سایز کارگیر و کولت است. این نوع تیغ فرز دارای شفت خروجی در راستای شفت خروجی موتور دستگاه است که از آن برای فرز کاری، حکاکی و تراش کاری استفاده می‌شود. شیارهای موجود در قسمت کارگیر این تیغ باعث می‌شود هنگام باربرداری یا اجرای طرح روی چوب گردهای چوب به بیرون منتقل شود و کار را برای فرد راحت‌تر و سریع‌تر کند. از این نوع تیغ برای ایجاد شیار و باربرداری با عمق‌های گوناگون استفاده می‌شود تا بتوان به طرح مورد نظر رسید. از مهمترین کاربرد تیغ فرز انگشتی در تراش فلزات برای سنگ زنی، براده برداری و شکل دهی متریال‌های مختلف مانند چوب، برش فلزات و چوب، سنباده زنی چوب و متریال‌های دیگر، زنگ برس و رنگ برس فلزات می‌باشد.

سنگ فرز انگشتی

سنگ فرز انگشتی یکی از انواع فرز‌های قابل نصب روی دستگاه فرز می‌باشد که برای ظریف کاری روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بعضی از کارهای ریز و ظریف کاری که ساییدن و براده برداری باید با تمیز و با دقت بالایی انجام گیرد، انتخاب این ابزار بهترین گزینه خواهد بود. به عنوان مثال در کارهایی مانند طلاسازی، منبت، کارهای مینیاتوری و تزیینی روی سازه‌های دکوری و موارد مشابه دیگر این ابزار در نظر گرفته می‌شود.

صابون پولیش

صابون صنعتی پولیش بهترین ابزار برای جلوگیری از آسیب روی سطح تیغه مغار می‌باشد. این نوع صابون‌ها در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند که هر رنگ نشان دهنده کارایی خاص آن و زبری یا نرمی پولیش است. صابون صنعتی پولیش خورشید آبی رنگ برای صیقل کردن نهایی فلزی مانند تیغه مغار و ابزار آلات است که خیلی نرم می‌باشد و خط و خشی روی آن نمی‌اندازد. معمولا پس از تیزکردن تیغه، از صابون پولیش استفاده می‌شود تا کاملا شفاف و براق شود. برای استفاده از صابون باید ابتدا آن را روی سطحی مانند نمد، پد، کنف و موارد مشابه دیگر بکشید، سپس عملیات پولیشکاری را تا رسیدن به نتیجه مدنظر انجام دهید. در نتیجه از این ابزار برای صیقل کردن و آینه‌ای کردن انواع سطوح استیل، فلزی و غیره استفاده می‌شود. لازم است بدانید که پس از عملیاتی مانند سنباده زدن و پولیش روی سطوح، سطح کدر می‌شود؛ در این صورت با استفاده از پولیش نرم کدری آن را می‌توان از بین برد. همچنین پولیش نرم برای از بین بردن خطوط بسیار ریز و کم عمق روی بدنه فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت سنباده و چوب ساب

با توجه به این که سنباده و چوب ساب در مدل های مختلفی تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای قیمت های متنوعی می باشند؛ لذا برای اطلاع از قیمت سنباده و چوب ساب می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول مورد نظرتان با چوبینر تماس حاصل فرمایید.