شنبه, ۰۴ آبان,۱۳۹۸

پنج ابزار و یراق کاربردی در صنعت چوب

صنعت چوب از گستردگی زیادی برخوردار است و محصولات مختلفی در این صنعت تولید می شود. برای ساخت محصولات چوبی به ماشین آلات، دستگاه ها، ابزارآلات و ابزار و یراق در طرح ها و کاربردهای گوناگون نیاز است. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی پنج ابزار و یراق کاربردی در صنعت چوب اشاره کنیم. ابزار و یراق های متعددی در ساخت کابینت، کمد، مبلمان، میز ناهارخوری، سرویس خواب و ... به کار می رود که به علت تنوع سبک و طرح بسیار گسترده و متفاوت می باشند. پنج ابزار و یراق کاربردی در صنعت چوب به شرح زیر می باشند:

 • پایه ام دی اف رگلاژی
 • انواع پایه میز
 • پایه کابینت و مبلمان
 • انواع ریل کشو
 • انواع لولا و تجهیزات جانبی

پایه ام دی اف رگلاژی

پایه ام دی اف رگلاژی

پایه ام دی اف رگلاژی یک پایه است که برای نصب بر روی میز تحریر، میز اداری، کابینت و ... به کار می رود و از ویژگی های این مدل پایه می توان به قابلیت تنظیم ارتفاع آن اشاره نمود. لازم به ذکر است که پایه ام دی اف رگلاژی که به پایه رگلاژی کوتاه نیز شناخته می شود از دو قسمت پایه پیچی و صفحه اتصال تشکیل شده است. پایه رگلاژی کوتاه در طرح ها و مدل های مختلفی به شرح زیر تولید و عرضه می شود:

 • پایه ام دی اف تخم مرغی
 • پایه پیچی
 • پایه لترون

پایه ام دی اف تخم مرغی

پایه ام دی اف تخم مرغی که جزء پایه های رگلاژی به حساب می آید در دو نوع صاف و U شکل عرضه می شود. لازم به ذکر است که با توجه به ساختار و روش تولید برخی از مدل های پایه ام دی اف تخم مرغی برای ورق ام دی اف 16 میلی متر و برخی دیگر برای ورق ام دی اف 32 میلی متری استفاده می شود. پای ام دی اف تخم مرغی از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش اول مخصوص نگهداری ورق های ام دی اف می باشد و بخش دوم برای رگلاژ کردن پایه به کابینت یا میز به کار می رود.

پایه پیچی

پایه پیچی از یک استوانه فلزی یا پلاستیکی تشکیل شده است که پیچی در مرکز آن وجود دارد. از ویژگی های پایه پیچی ثابت شدن آن پس از نصب می باشد، به این صورت که بعد از نصب با کمک پیچ موجود محکم می شود و در جای خود ثابت باقی می مانند.

پایه لترون

پایه لترون جهت استفاده در محصولات تولید شده از ورق های نئوپان روکش کاغذی یا ملامینه و لترون به کار می رود، اما در صورت نیاز می توان برای محصولات ام دی اف نیز از پایه لترون استفاده نمود.

انواع پایه میز

میز یکی از لوازم پرکاربرد در منازل و اداره ها می باشد که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، یکی از اجزای مهم در ساختار میزها پایه میز می باشد. پایه میز باید از توانایی مناسبی جهت تحمل وزن میز و اجزایی که بر روی آن قرار می گیرند برخوردار باشد. انواع پایه میز به شرح زیر می باشند:

 • پایه میز شیشه ای
 • پایه میز چوبی
 • پایه میز کافی شاپ

پایه میز شیشه ای

میزهای شیشه ای جزء پرطرفدارترین میزها می باشند که در رستوران، منازل، اداره ها و... به کار می روند. متناسب با صفحه شیشه ای که در ساختار میز به کار می رود، پایه میز نیز انتخاب می شود. معمولا برای صفحات شیشه ای باید از پایه ای که بر روی خود فلنج دارد استفاده نمود که با کمک چسب یو وی و بدون نیاز به سوراخ کاری قابل نصب هستند.

پایه میز چوبی

پایه میز چوبی یک مدل دیگر از انواع پایه میز می باشد که برای میزهای چوبی و ام دی اف مناسب و قابل استفاده است. بدنه پایه میز چوبی از فلز مستحکم و با دوام تهیه شده است که با توجه به ارتفاع مناسبش برای میز ناهارخوری، پیشخوان و... به کار می رود.

پایه چوبی میز کافی شاپ

پایه میز کافی شاپ

پایه میز کافی شاپ در طرح های مختلفی تولید شده است که متناسب با مدلش برای میزهای چوبی و شیشه ای قابل استفاده می باشد. علاوه بر مورد ذکر شده پایه میز کافی شاپ جزء پایه های بلند است که در ارتفاع های متفاوت تولید می شود و در ساخت آن فلز آبکاری شده به کار رفته است.

قیمت انواع پایه میز

با توجه به تنوع بالا در تولید انواع پایه میز، قیمت ها نیز متفاوت می باشند. لذا برای اطلاع از قیمت انواع پایه میز می توانید به تگ قیمت محصولات مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع پایه میز با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

پایه کابینت و مبلمان

کابینت و مبلمان ها برای قرار گرفتن در محل مورد نظر باید دارای پایه های مناسبی باشند؛ علاوه بر این پایه کابینت و مبلمان باید توانایی تحمل وزن آن ها را داشته باشند. پایه ها علاوه بر موارد ذکر شده در زیبایی کابینت و مبلمان نیز تاثیرگذار می باشند. در ادامه به معرفی انواع مختلف پایه کابینت و مبلمان خواهیم پرداخت:

 • پایه پلاستیکی کابینت
 • پایه فلزی کابینت
 • پایه چوبی کابینت

پایه پلاستیکی کابینت

پایه پلاستیکی کابینت در رنگ بندی های مختلفی از قبیل قهوه ای، طلایی، سفید ، مشکی و نقره ای عرضه می شود. علاوه بر رنگ بندی، پایه پلاستیکی کابینت از لحاظ شکل ظاهری نیز در اشکال و مدل های متنوعی تولید می شود. از ویژگی های قابل توجه این مدل پایه کابینت می توان به تعویض راحت آن اشاره نمود.

پایه کابینت آلومینیومی

پایه فلزی کابینت

برای بالا بردن دوام و استحکام در ساخت پایه فلزی کابینت از فلزهایی مانند آلومینیوم استفاده نمود. لازم به ذکر است که پایه های فلزی در اشکال مختلفی از قبیل استوانه ای، ال و لوله ای تولید شده اند.

پایه چوبی کابینت

پایه چوبی کابینت جزء پایه های پر طرفدار است که در زیباتر جلوه دادن دکوراسیون آشپزخانه موثر می باشد. معمولا پایه چوبی کابینت را بر اساس قطر، ضخامت و جنس چوب کابینت انتخاب می کنند.

ریل کشو

کشو ها در کابینت های آشپزخانه، کمد دیواری، سرویس خواب و... به کار می رود که کاربرد بالایی نیز دارد. برای حرکت راحت و روان کشوها از ریل کشو استفاده می شود. ریل با نصب بر روی بدنه کشو باعث می شود که به راحتی کشو ها را حرکت داد. ریل کشو در انواع مختلفی به شرح زیر تولید می شود:

 • ریل ساده کشو
 • ریل مخفی کشو
 • ریل تبدیل میز

ریل ساده کشو

برای حرکت دادن کشو بدون سر و صدا می توان از ریل ساده کشو استفاده نمود. لازم به ذکر است که ریل ساده کشو در دو مدل مختلف به شرح زیر تولید می شود:

 • ریل سفید: ریل کشو سفید یا فایر از دو نوار فلزی تشکیل شده است که بر روی هرکدام چرخ هایی نصب شده است که منجر به حرکت روان و بدون صدای کشو می شوند.
 • ریل ساچمه ای: ریل ساچمه ای یا تلسکوپی یک نمونه دیگر از انواع ریل کشو می باشد که برای استفاده در کشوهای سنگین مناسب است. ریل ساچمه ای به شکلی طراحی شده است که کشو به طور کامل خارج نمی شود مگر اینکه ضامن ها را به سمت بالا یا پایین حرکت دهیم.

ریل ساچمه ای

ریل مخفی کشو

یکی از انواع ریل کشو که نقش مهمی در افزایش زیبایی ظاهر کشوها دارد ریل مخفی کشو است. لازم به ذکر است که ریل مخفی کشو در دو مدل مختلف به شرح زیر تولید می شود:

 • ریل مگنتی
 • ریل آرام بند دار

ریل تبدیل میز

ریل تبدیل میز برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه و کابینت به کار می رود. از ویژگی های قابل ذکر این مدل ریل می توان به تبدیل میز 4 نفره به 6 نفره یا 6 نفره به 8 نفره اشاره نمود.

انواع لولا و تجهیزات جانبی

در ساخت لوازم چوبی از قبیل درب و پنجره، کابینت، کمد، بوفه، صندوق و صندوقچه ها باید جهت نصب درب از لولا استفاده نمود. لولا نقش مهمی در حرکت روان درب ها ایفا می کند و برای نصب آن به تجهیزات و لوازم جانبی مخصوصی نیز نیاز می باشد. انواع لولا در مدل و طرح های مختلفی تولید می شود که به شرح زیر می باشند:

 • لولا گازور
 • لولا تخت
 • لولا قاب لبه
 • لولا بادبزنی
 • لولا پاشنه ای

لولا گازور

لولا گازور در دو دسته آرام بند و معمولی تولید می شود و نصب آن بسیار راحت و سریع انجام می گیرد. تفاوت لولا گازور با لولای معمولی در ساختار آن ها می باشد؛ لولای معمولی از دو قطعه و یک پین تشکیل شده است اما داخل لولا گازور از یک فنر یا جک استفاده شده است.

لولا تخت

لولا تخت یک مدل از ساده ترین لولا ها می باشد که برای درب های چوبی استفاده می شود. لولا تخت از دو قسمت تشکیل شده است که با یک پین به یکدیگر متصل می شوند و برای اتصال ساده و راحت لولا تخت بر روی درب از تعدادی پیچ استفاده می شود.

لولا تخت

لولا قاب لبه

لولا قاب لبه برای درب هایی که دوراهه هستند یا دارای لبه می باشند قابل استفاده است. لازم به ذکر است که لولا قاب لبه با نام لولا قابلمه نیز خوانده می شود؛ که از دو قسمت مجزا که دارای خمیدگی و لبه های زاویه دار هستند تشکیل شده است و با کمک یک پین به یکدیگر متصل می شوند.

لولا قاب لبه

لولا بادبزنی

لولا بادبزنی یا لولا دوطرفه یکی دیگر از انواع لولا می باشد که دارای دو محور است که یک مرکز گردش ایجاد می کند و به واسطه این مرکز گردش می توان درب را از دوطرف باز و بسته نمود.

لولا پاشنه ای

لولا پاشنه ای که یک مدل دیگر از انواع لولا محسوب می شود به شکلی طراحی شده است که بر خلاف مدل های دیگر در کنار درب نصب نمی شود. لازم به ذکر است که لولا پاشنه ای در قسمت بالا و پایین درب ها نصب می شود و برای بوفه، میز تلویزیون و مواردی از این قبیل مناسب است.

قیمت انواع لولا

با توجه به تنوع بالا در تولید انواع لولا، قیمت ها نیز متفاوت می باشند. لذا برای اطلاع از قیمت انواع لولا می توانید به تگ قیمت محصولات مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع لولا با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید

ابزار آلات اندازه گیری اینستاگرام قطعات یدکی