حراجی نوروز 1403

خرید مته و ابزار بلبرینگی و سی ان سی

1-36 از 1,053

ابزار و مته های بلبرینگی و سی ان سی چوب از انواع مختلفی با ابعاد و کارایی متفاوتی ساخته و طراحی می شوند. از انواع ابزار و مته در دستگاه های سی ان سی و دستگاه اور فرز می‌توان استفاده نمود. مته سی ان سی و ابزار بلبرینگی انواع مختلفی دارند که در ابعاد مختلف با زوایای گوناگون تولید می شوند.

کاربرد انواع تیغ و ابزار بلبرینگی و سی ان سی

انواع تیغ و ابزار بلبرینگی و سی ان سی در صنعت چوب جهت برشکاری و حکاکی بر روی چوب به وسیله دستگاه های CNC و اورفرز استفاده می شوند که هر یک طرح خاصی را بر روی چوب ایجاد می کند. ابزار ها و مته های مورد استفاده در حکاکی دارای تنوع و گستردگی بالایی می باشند که با توجه به طرح مورد نظر می توان ابزار مورد نیاز را انتخاب کرد. در ادامه این متن به بررسی مته های سی ان سی و ابزارهای بلبرینگی خواهیم پرداخت و در رابطه با موارد استفاده آن ها در اورفرز و سی ان سی اطلاعاتی در اختیارتان قرار می دهیم.

تیغ سی ان سی

هنگام خرید ابزار آلات و مته CNC باید دقت کنید که قطر بازوی ابزار با قطر فشنگی یا کولت اسپیندل ماشین CNC متناسب باشد. جهت حفاظت از بلبرینگ های اسپیندل نیز بهتر است که تا حد امکان سرعت چرخش ابزار را کم کنیم؛ برای اینکه با توجه به وزن و نیروی گریز از مرکز ابزار احتمال آسیب رسیدن به ابزار زیاد است. استفاده از تیغ های سی ان سی روش خاصی دارد که اگر اصول مورد نیاز رعایت نشود علاوه بر پایین آمدن کیفیت کار و متضرر شدن ایمنی کاربر را نیز در خطر قرار می دهد. در این قسمت قصد داریم نکات ضروری و قابل توجهی در مورد استفاده از تیغ سی ان سی در اختیارتان قرار دهیم:

  • در هنگام گرفتن GC توجه اشته باشید که تیغ از قسمت بیرون کار شروع به زدن کار کند اگر چنین شرایطی فراهم نشود GC باید به شکلی گرفته شود که تیغ در ابتدا به صورت زیگزاگ وارد قطعه کار شود.
  • سرعت دستگاه باید هنگام شروع کار بین 1 یا 10 تنظیم شود.
  • با قرار دادن کامل و دقیق انتهای تیغ که به پایه تیغ معروف می باشد در کولت می توانید از اعمال فشار زیاد در هنگام برش چوب بر روی تیغ جلوگیری کنید، علاوه بر افزایش عمر تیغ این روش به دلیل جلوگیری از فشار زیاد به بلبرینگ ها تاثیر زیادی در طولانی شدن عمر اسپیندال نیز دارد.
  • با زدودن گرد و غبار به کمک فرچه از شیارها و قسمت های داخلی کولت به کولت کمک می کنید که هنگام بستن تیغ و محکم کردن مهره اسپیندل حالت فنر مانند خود را حفظ کند و باعث شکستن تیغ نشود؛ زیرا گرد و غبار مانع از حرکت ارتجاعی و فنری کولت می شود.
  • در زمان قرار دادن تیغ در کولت ابتدا با چرخاندن تیغ به سمت چپ و راست مطمئن شوید که کولت سالم است زیرا در صورت نامتوازن بودن تیغ درون کولت بدون شک کولت خراب است و سبب شکسته شدن تیغ می شود.

در صورت رعایت نکات بالا علاوه بر افزایش عمر تیغ در دیر کند شدن آن نیز تاثیر به سزایی دارد و عمر بلبرینگ و اسپیندل نیز افزایش می یابد.

تیغ اورفرز

تیغ اورفرز بر خلاف تیغ سی ان سی دارای بلبرینگ می باشد، و بلبرینگ آن نقش کنترل کننده میزان برش و نفوذ را ایفا می کند. لازم به ذکر است که تیغ اورفرز منحصرا به صورت بلبرینگی نمی باشد و تیغ های سی ان سی و ساده نیز بر روی بلبرینگ نصب می گردند. 

انواع مته اورفرز و سی ان سی

مته اورفرز و سی ان سی برای ایجاد طرح های مختلف بر سطح و لبه چوب به کار می روند و در مدل و طرح های متنوعی تولید می گردند که با توجه به نیاز و طرحی که مد نظر است به کار می روند. در ادامه این متن به معرفی انواع مته اورفرز و سی ان سی خواهیم پرداخت.

تیغ شیارزن افقی

یک نمونه از انواع تیغ های قابل نصب بر روی سی ان سی و اورفرز شیارزن افقی نام دارد، تیغ شیارزن افقی برای ایجاد شیار در صفحات مخصوص ساخت کابینت، قاب عکس و ... به کار می رود.

تیغ شیارزن عمودی

از تیغ شیارزن عودی برای برش و ایجاد شیارهای مورد نیاز برای اتصالات استفاده می شود. تیغ شیارزن عمودی قابل نصب بر روی سی ان سی و اورفرز می باشد.

تیغ انگشتی

تیغ انگشتی در ابعاد مختلف تولید می شود و قسمت کارگیر آن به صورت نیم دایره می باشد و برای ایجاد طرح های نیم دایره و قوس دار به کار می رود. لازم به ذکر است که تیغ انگشتی بر روی اورفرز و سی ان سی نصب می شود.

تیغ حکاکی 

تیغ حکاکی یک نمونه از تیغ های قابل نصب بر روی اورفرز و سی ان سی می باشد. لازم به ذکر است که تیغ جکاکی به تیغ وی شکل نیز خوانده می شود و برای ایجاد طرح و نقش و نوشتن متن بر سطح چوب به کار می رود.

تیغ پرداخت

در مواردی هنگام تولید محصولات چوبی از تیغ پرداخت اورفرز استفاده می شود که برای باربرداری و رفع زائده ها و قسمت های اضافی به کار می رود. از ویژگی های تیغ پرداخت بیلبرینگی می‌توان به این مورد اشاره نمود که بلبرینگ آن باعث می شود تیغ به همان اندازه ای که لازم است نفوذ کند و این بخش بلبرینگی مانع از نفوذ بیشتر آن می شود.

تیغ دوراهه

تیغ دوراهه اورفرز برای ایجاد اتصال کشنکاف مورد مناسبی می باشد و قابلیت ایجاد شکاف به شکل L و مستطیل را دارد. لازم به ذکر است که در مواردی به تیغ دوراهه فرز، تیغ فاق پله ای نیز می گویند.

تیغ بانکی

تیغ بانکی بدون بلبرینگ مناسب نصب بر روی سی ان سی و اورفرز می باشد و برای ایجاد اشکال قوس داری مشابه نیم دایره به کار می رود. دندانه های تیغ بانکی به صورت الماسه طراحی می شوند که در مدل هایی که تراکم الماسه بالا است دچار سوختگی و لب پری نمی شوند. همچنین تیغ بانکی اورفرز دارای یک بلبرینگ می باشد که با کمک آن می توان عرض برش را کنترل کرد. تیغ بانکی اورفرز برای ایجاد لبه قفسه، میز و صندلی و نقاطی که باید گرد و قوس دار شوند قابل استفاده می باشد.

تیغ پخ لبه

تیغ پخ در مواردی به صورت بلبرینگ دار تولید می شود که مناسب استفاده در انواع اورفرز می باشد. بلبرینگ موجود در قسمت کارگیر تیغ پخ باعث کنترل عرض برش می شود. از تیغ پخ برای برطرف کردن تیزی گوشه ها استفاده می شود. همچنین تیغ پخ لبه بدون بلبرینگ قابل استفاده در اورفرز و سی ان سی می باشد. در ساخت دندانه های این مدل تیغ سی ان سی از الماسه استفاده می شود تا با توجه به تراکم الماسه دچار لب پری و سوختگی نشود. از تیغ پخ لبه سی ان سی برای از بین بردن گوشه های تیز قفسه، کانتر، قاب عکس و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

تیغ پروفیل

تیغ پروفیل سی ان سی جزء کاربردی ترین تیغ ها محسوب می شود و برای ایجاد طرح های کلاسیک بر روی لبه میز، پلکان، قاب آینه، قاب عکس و... استفاده می شود. تیغ پروفیل در دو مدل بلبرینگی و بدون بلبرینگ تولید می شود. لازم به ذکر است که تیغ پروفیل اورفرز همان طور که ذکر شد در مدل های مختلفی تولید می گردد و از تنوع بالایی برخوردار است. همچنین تیغ پروفیل اورفرز دارای بلبرینگ می باشد که میزان نفوذ و برش آن را کنترل نماید. با توجه به این که تیغ پروفیل در مدل های مختلف تولید می شود و از تنوع بالایی برخوردار است در ادامه به معرفی تعدادی از تیغ های پروفیل پرکاربرد خواهیم پرداخت.

تیغ رگال

تیغ رگال سی ان سی یک نمونه از تیغ ها تخصصی محسوب می شود که منحصرا برای ایجاد محل قرارگیری رگال در فروشگاه ها به کار می رود. تیغ رگال نیز مانند سایر تیغ ها در ابعاد مختلف تولید می شود و متناسب با نیاز استفاده می گردد.

تیغ اتصال فاق وزبانه

تیغ اتصال فاق و زبانه در دو نوع بلبرینگی و بدون بلبرینگی تولید می شود. فاق و زبانه یکی از معروف ترین اتصالات محسوب می شود و در صنعت چوب بسیار مهم است. همان طور که از نام این تیغ مشخص است این اتصال از دو بخش فاق و زبانه تشکیل شده است که فاق به صورت شیار یا حفره ایجاد می‌شود و زبانه در این حفره قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که اتصال فاق و زبانه در مدل های مختلفی ایجاد می شود و در مواردی به صورت کاملا مخفی برش می‌خورند و گاهی بخش های متصل شده نیز آشکار هستند. لازم به ذکر است که از تیغ اتصال فاق و زبانه در ساخت میز، صندلی، مبلمان، قاب و درب های چوبی استفاده می‌کنند.

تیغ کف تراش

تیغ کف تراش سی ان سی که به تیغ پاکت معروف است برای هم سطح کردن کف کار، باربرداری، ایجاد شیار جای لولا، یکنواخت کردن صفحات پیش مرگ به کار می رود. لازم به ذکر است که تیغ کف تراش به صورت بلبرینگی و بدون بلبرینگ نیز تولید می شود.

تیغ اتصال 90 درجه، اتصال انگشتی و اتصال پروانه ای

از تیغ اتصال 90 درجه که به تیغ اتصال کوژ نیز خوانده می‌شود برای ساخت قاب عکس، آینه و اتصالات فارسی در کابینت و جعبه های چوبی به کار می رود. یک نمونه دیگر از اتصالات با تیغ اتصال انگشتی انجام می‌گیرد؛ تیغ اتصال انگشتی جزء اتصالات محکم می باشد که برای طراحی و ساخت انواع جعبه، قاب کشو، طبقات متحرک و کشو به کار می‌رود. یک نمونه دیگر از تیغ های اتصال، تیغ اتصال پروانه ای نام دارد. تیغ اتصال پروانه ای یک طرح زیبا بر روی چوب ایجاد می‌کند و حالت فانتزی به محصولات چوبی می بخشد. تیغ اتصال پروانه ای بیشتر برای ایجاد اتصالات افقی به کار می‌رود.

تیغ دم چلچله

همان طور که از نام این مته مشخص است برای اتصالات دم چلچله از این تیغ استفاده می شود. تیغ دم چلچله نیز مانند تیغ های دیگر به صورت بلبرینگی و بدون بلبرینگ تولید می‌شود. نوع بلبرینگی مخصوص اورفرز می باشد و بر روی سی ان سی قابل نصب نیست؛ اما تیغ دم چلچله بدون بلبرینگ برای دستگاه سی ان سی و اورفرز قابل استفاده است.

قیمت انواع مته سی ان سی و اورفرز

با توجه به این که مته سی ان سی و اورفرز در مدل و سایزهای مختلف تولید می شود از لحاظ قیمت دارای تفاوت های زیادی می باشند. لذا در صورت تمایل به خرید انواع مته سی ان سی و اورفرز با چوبینر تماس برقرار نمایید.